09.01.2015

TÖRR

Kapela Torr – byla pojmenovaná podle dnes již zrušené jednotky atmosférického tlaku a vznikla v roce 1977, kdy s myšlenkou takto pojmenovat začínající hudební soubor ve složení Ota Hereš ( kytara) a Pavel Kadeřábek ( bicí) přišel jejich spolužák Martin Čejka. O rok později Ota Hereš potkává Filipa Moldana,který pod myšlenkou tvořit součást hudebního seskupení se naučí hrát na basskytaru a ve sklepě hanspaulské vily Moldanů začínají vytvářet vlastní songy s již novým bubeníkem – dalším hanspaulským rodákem – Michaelem Jakubův,který se stává oporou této dvojice a vzniká plnohodnotné trio Torr. Vice na …

INCALM

INCALM

Incalm is metal band formed in Blatnice pod Svatym Antoninkem, Czech Republic in the year of 2001. The band released their first demo, entitled “Emergency” in 2001 and released their second demo, “Save My Soul” in 2004. Incalm has never released a full-length album. In 2007 , leaving the band guitarist 1/4, bassist Hrb and keyboardist/vocalist Wavřoň. Jan also leaves the second guitar and holds the position of vocalist / bassist. Guitars are replaced by Thomas and Ozzzy. Incalm tried a lot genres of music. Now the band is in a new outfit. Music turned into a shock and sharp guitar riffs and aggressive vocals = hardcore / metalcore. Incalm plans to create a new album in the autumn of 2013, which already carries these style of music. All the songs from the upcoming EP the band plays on their performances.