20.11.2015

FLESHGORE (UKR)

FLESHGORE

FLESHGORE was formed in 2000. In 2003 the band recorded their debute CD „Killing Absorption“ in berlinier Domino Studio and after the first CD release band toured over Europe. In 2004 Killing Absorption was released by Czech NTEY Records and band drive on „Grind’em All Tour“. The summer festival period was planned with concerts on «More Than Fest»(sk), «Obscene Extreme»(cz), «Svet Nerezovi Oceli»(cz), «Merciless East Festival»(pl). On autumn 2004, band went onto «All Over Absorbing European Tour 2004» together with Prejudice and Rottenness. In February 2005 in polish „Hertz Studio“ «May God Strike Me Dead» was recorded during 6 days. (více na webu…)

„Metal Archive“
“Mass Hypnosis” (Sepultura Cover)
“Obtrusion”
“Domain Of Death“ 2014 (FULL EP)

KATASTROF (ISR)

KATASTROF

One of the fewer Melodic Death Metal bands that uniquely follow the Gothenburg movement. The band has been constantly performing in Israel, while also touring the Far East. The band amazingly performed in the finals of the Wacken Metal Battle 2015 in Israel. Strongly promoting their debut album “Screams of Silence”.

CARBONIZER (FRA)

Groupe de Thrash metal Nantais composé de 5 musiciens, aux influences telles que Slayer, Exodus, Pantera, Municipal Waste, Testament… formé en 2012.

EPONINE (CZ)

EPONINE

„Brněnští Eponine jsou jednou z těch mladých kapel, které spolupráce s americkým producentem Beau Hillem může dostat do popředí zájmu. Viděl jsem je i na živo a spadla mi brada. V tomhle žánru je tu kapel jako sraček, ale žádná nemá takhle smrtelně growlující zpěvačku. Jdi na jejich koncert, poslouchej jejich singl s chytlavým refrénem jak hovado a miluj Eponine, protože jsou jedinečný, maj kuráž a zasloužej si podporu nás všech.“