28.05.2015

ZRNÍ

To dokazuje mimo jiné i fakt, že byli v loňském listopadu vybráni jako jediný český headliner pro pražský showcasový festival Nouvelle Prague, kde upoutali pozornost zahraničních agentů a delegátů. Zaujali také ředitelku Colours of Ostrava, Zlatu Holušovou, díky které vzniklo unikátní propojení Zrní & Janáčkovy filharmonie Ostrava. Na Colours 2015 odehrají společný koncert od 22:00 na hlavní scéně hned po Björk. Aby těch úspěchů nebylo málo, tak jejich poslední deska Následuj kojota byla nominována na cenu kritiky Apollo, a také na Cenu Anděl 2014 hned ve třech kategoriích: kapela roku, alternativní deska roku a klip roku (videoklip Loďky). Za zmínku stojí i výtvarná složka desky od grafika a výtvarníka Aleše Fulína, který za ní získal prvenství v soutěži o nejlepší hudební design Megaton Fashion Show. Zrní jsou také držitelé sošky Anděla za rok 2012 jako Objev roku za minulou desku Soundtrack ke konci světa. Ta byla nominována na téměř všechny hudební ceny v ČR.

ZRNÍ

Pokud váháte, do jaké škatulky je zařadit, vězte, že kapele jsou žánry fuk. A když se jich někdo zeptá, odpoví: něžný artbrut, kladenskej uhelnej zen. Co však lze prohlásit bez okolků je skutečnost, že se jedná o špičku české hudební scény. Jakmile je uslyšíte naživo, dostanou vás. A proto na ně lidi chodí. Jejich projev je stejný jako jejich muzika: osobitý, hypnotický, hutný, energický, uvěřitelný. Ačkoliv zpívají česky, jsou světoví. …